|
Ubijanie białek należy przerwać kiedy tylko utworzą się sztywne czubki. Nie powinny wyglądać na suche! Idealnie ubite białka powinny wymieszać się z ciastem bez rozpadania się na małe cząsteczki, a wtedy pęcherzyki powietrza będą się jeszcze powiększać podczas pieczenia. Metoda „najpierw jedna trzecia a potem reszta” jest najlepsza podczas mieszania białek:
Najpierw do ciasta należy dodać 1/3 piany z białek. Za pomocą okrągłej trzepaczki – to taka duża w kształcie balonu – wymieszać delikatnie wszyskie składniki, aż się połączą, a masa bedzie lekka. (Można do tego również użyć łopatki, plastikowej szpatułki, a nawet rąk).
Dodać pozostałe białka do ciasta, mieszając delikatnym ruchem przez środek miski, następnie dookoła i unosząc ciasto ponownie przez środek. Powtarzać czynność, aż ciasto będzie gładkie.
Natychmiast wyłożyć ciasto do przygotowanych foremek, wyrównać powierzchnię i wstawić do rozgrzanego piekarnika.
Jak przyrządzić buraki?
Na surowo
Surowe buraki są doskonałym składnikiem sałatek. Wystarczy je obrać, odkroić końcówki, a następnie pokroić w słupki lub zetrzeć na tarce i dodać do ulubionej sałatki. Można z nich również zrobić pełen witamin sok, przepuszczając je przez sokowirówkę.
Gotowane
Metoda prosta i szybka. Szczególnie przydatna, kiedy buraki są nam potrzebne do zupy lub puree.
Gotowanie buraków:
1. Umyć buraki i odkroić końcówki, ale ich nie obierać. Włożyć do dużego garnka, zalać wodą aby je przykrywała + 2 cm ponad poziom buraków. 2. Doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu, a następnie zmniejszyć ogień, przykryć i gotować przez około 30-40 minut, aż zmiękną (czas gotowania zależy od wielkości buraków). 3. Odcedzić i przestudzić, aż z łatwością będzie je można wziąć do ręki. Następnie obrać i pokroić na plasterki albo w kliny. Podawać natychmiast, lub przechowywać w lodówce do momentu wykorzystania.
Szybkie gotowanie
Buraki można też obrać i pokroić przed gotowaniem (pamiętajcie o rękawiczkach!). Gwarantuje to, że ugotują się równomiernie i zdecydowanie szybciej.
1. Umyć i obrać buraki. Pokroić w plasterki i włożyć do garnka. Zalać wodą aby je przykrywała + 2 cm ponad poziom buraków. 2. Doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu, a następnie zmniejszyć ogień, przykryć i gotować przez około 10 minut, aż buraczki będzie można z łatwością przekłuć widelcem. Odcedzić.
|
|
Pieczone Pieczenie staje się coraz popularniejszą metodą przygotowania buraków. To wspaniały sposób na przekonanie tych, którzy myślą, że buraków nie lubią. Pieczenie nie wymaga wielu przygotowań, a gotowe buraki można jeść od razu lub przestudzić i wykorzystać do sałatek.
Pieczenie buraków:
1. Rozgrzać piekarnik do temperatury 200 stopni C. Naczynie żaroodporne wyłożyć folią aluminiową, co nam później zaoszczędzi zmywania. 2. Odkroić końcówki buraków, ale ich nie obierać. Ułożyć w przygotowanym naczyniu, skropić odrobiną oliwy z oliwek (około 2 łyżeczki na 500 g buraków). Oprószyć solą i pieprzem do smaku i wymieszać, aby równomiernie się pokryły. 3. Wstawić do piekarnika i piec przez 40-45 minut, aż będą miękkie. Sprawdzić czy nóż wchodzi gładko w środek. 4. Można je podać od razu, lekko przestudzone i pokrojone w kliny. Skórka powinna się bardzo łatwo obierać. Upieczone buraki, gdy już ostygną, można przechowywać w lodówce.
Jak zrobić domowy ekstrakt waniliowy?
Ekstrakt z wanilii zastępuje cukier waniliowy i jest od niego zdrowszy, bo nie zawiera sztucznych konserwantów i dodatków chemicznych. Jest stuprocentowo naturalny! Można go z łatwością przygotować samodzielnie w domu, a wystarczą do tego tylko dwa składniki – laska wanilii i wódka. Odpowiednio przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu ekstrakt będzie służyć latami.
1 |
|
Laskę wanilii przekroić ostrym nożem wzdłuż na pół, a następnie każdą połowę przekroić w poprzek na pół.
|
2 |
|
Podgrzać 180 ml wódki. Do wysokiego słoika lub zakręcanej butelki włożyć laski wanilii i zalać wódką.
|
3 |
|
Butelkę lub słoik zakręcić i energicznie potrząsnąć. Delikatnie odkręcić nad zlewem, aby pozbyć się ciśnienia w butelce. Odstawić na tydzień w ciemne i chłodne miejsce. Potrząsać butelką raz dziennie. Za każdym razem odkręcić słoik, aby uwolnić ciśnienie.
|
4 |
|
Po tygodniu przecedzić ekstrakt przez sitko do czystego naczynia. Laski wanilii można wysuszyć i zachować do wykorzystania np. do waniliowego kremu lub budyniu.
|
5 |
|
Gotowy ekstrakt przelać do słoika lub butelki, zakręcić i przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.
|
Jak gotować makaron?
Gotowanie makaronuMakaron to doskonały produkt dla osób, które nie mają czasu na gotowanie. Przygotowuje się go błyskawicznie i zawsze może być pod ręką; suszony przechowuje się długo, a świeży doskonale się zamraża. Gdy marzysz o szybkim i zdrowym daniu, sięgnij po makaron.
- Używaj dużego garnka, żeby makaron się nie posklejał.
- Zagotuj wodę, odmierzając 1 litr na każde 100 g makaronu.
- Sól dodawaj do wody przed wsypaniem makaronu.
- Nie wlewaj oleju, chyba że gotujesz płaty lasagne, które mogą się posklejać.
- Wsyp makaron do gotującej się wody i przykryj garnek pokrywką. Kiedy woda znowu zacznie wrzeć, zdejmij pokrywkę i zamieszaj, aby makaron się nie posklejał.
- Kiedy makaron ugotuje się, odcedź go na dużym durszlaku. Jeśli podajesz makaron na gorąco, nie przelwaj go wodą, gdyż możesz wypłukać skrobię nadającą mu sprężystość i smak. Czasami makaron przepłukuje się przed dodaniem do sałatek lub zapiekanek, takich jak lasagne.
- Zachowaj trochę wody z gotowania makaronu – może się później przydać do rozcieńczenia sosu.
|
Ile soli
Większość kucharzy zaleca dodanie 1 łyżeczki gruboziarnistej soli na każdy litr wody. Makaron zawiera jednak sól, a ograniczanie spożycia soli korzystnie wpływa na zdrowie, więc można solić mniej.
|
Czas gotowania
Sprawdź czas gotowania na opakowaniu – jest on różny dla różnych makaronów, szczególnie dla makaronów orientalnych i z mąki innej niż pszenna. Typowy włoski makaron, biały lub kolorowy, gotuje się 8-12 minut, a makaron z mąki z pełnego ziarna 12-15 minut, w zależności od wielkości i grubości. Makaron jest gotowy, kiedy jest al dente, czyli delikatny, lecz sprężysty, stawiający zębom lekki opór. Niektórzy kucharze przed odcedzeniem dodają do garnka szklankę zimnej wody, by przerwać gotowanie. Świeży makaron gotuje się szybko – zyzwyczaj 3–5 minut, a czasem tylko 1 minutę.
|
|
Porcje makaronu
Na lekki posiłek przeznaczamy 50 g suszonego lub 100 g świeżego makaronu na osobę, a na danie główne – 85 g suszonego lub 120–150 g świeżego. Porcje mogą się różnić w zależności od apetytu, a także od ilości innych składników dania.
|
|
|